Letní slavnosti staré hudby » CV » CV 2014 » CV Richard Egarr

CV Richard Egarr

Richard Egarr

Veškeré hudební počiny Richarda Egarra jsou výsledkem neutuchající zvídavosti a radosti z objevování nových možností. Se stejnou chutí diriguje, řídí orchestr od klaviatury, provádí sólové koncerty (na varhany, cembalo, kladívkový klavír nebo moderní klavír), hraje recitály, komorní hudbu a chápe se takřka každé hudební příležitosti. Od roku 2006 je šéfdirigentem orchestru Academy of Ancient Music (AAM) se závazkem do roku 2017. AAM je od září 2012 pravidelným hostem v londýnském Barbican Centre, kde uvádí cyklus Monteverdiho oper. Brzy po nástupu do funkce se Richard Egarr zasadil o založení Pěveckého sboru při AAM, díky čemuž se jádro repertoáru orchestru přesunulo na operní a oratorní díla. V roce 2010 dirigoval Egarr koncertní provedení Mozartovy opery La Finta Giardiniera v Barbican Centre a v pařížském Théâtre des Champs-Elysées. V roce 2007 debutoval v Glyndebourne, kde dirigoval scénické provedení Bachových Matoušových pašijí.

Richard Egarr

© Marco Borggreve

Egarr je velkou inspirací pro mladé hudebníky a pravidelně spolupracuje s Amsterodamskou konzervatoří, Britten Pears Foundation, Nizozemskou operní akademií a Juilliard School v New Yorku.

Richard Egarr je pravidelným hostujícím dirigentem těles, jako jsou Handel a Haydn Society v Bostonu, London Symphony, Royal Concertgebouw a Philadelphská filharmonie. V září minulého roku byl jmenován hlavním hostujícím dirigentem haagského Residentie Orkest, k němuž se pravidelně vracel už v uplynulých letech. Součástí angažmá jsou tři představení za sezonu s cílem dále prohlubovat povědomí o provozovací praxi 18. a 19. století. První z těchto produkcí bylo provedení Haydnova Stvoření v prosinci 2013.

I nadále vystupuje jako sólista a komorní hráč v různých zemích světa. V lednu letošního roku se představil ve Wigmore Hall s cembalovým recitálem, v lednu 2013 uvedl v Londýně a Cambridgi Bachovy Anglické suity, jež také nahrál pro společnost Harmonia Mundi. Z jeho rozsáhlé diskografie jmenujme alespoň Goldberovy variace a Dobře temperovaný klavír, Mozartovy fantasie a ronda a kompletní dílo pro cembalo Louise Couperina a v neposlední řadě několik kritikou vysoce ceněných nahrávek s houslistou Andrew Manzem. Narůstající počet titulů, jež nahrál s Academy of Ancient Music, zahrnuje sedm CD s hudbou G. F. Händela (2007 Gramophone Award, 2009 MIDEM a cena Edison), kompletní nahrávku Braniborských koncertů a CD s názvem Birth of the Symphony – Handel to Haydn (Zrození symfonie – od Händela k Haydnovi; září 2013), což je první nahrávka, již AAM vydala pod vlastní značkou.

Zpět na Milostný struny hlas