Letní slavnosti staré hudby » CV » CV 2014 » CV Trio Mediaeval

CV Trio Mediaeval

Trio Mediæval

Skandinávské pěvecké Trio Mediæval vytváří fascinující a jedinečný zvuk založený na brilanci a virtuozitě. Repertoár Tria Mediæval, které vzniklo v roce 1997 v Oslu, vychází z balad a písní z norského středověku a vokální polyfonie středověké Anglie, Francie a Itálie, jež jsou uváděny ve spojení se současnou hudbou, často komponovanou souboru přímo na míru.

Trio Mediaeval

© Asa Maria Mikkelsen

Hned první CD nahrávka Tria Mediæval Words of the Angel (ECM Records) se probojovala mezi deset nejprodávanějších titulů podle žebříčku „Billboard’s Top 10“ a  byla vyhlášena „nahrávkou měsíce“ časopisu Stereophile (duben 2002). Následovaly další nahrávky pro ECM – Soir, dit-elle (2004) a Stella Maris (2005). V říjnu roku 2007 vyšlo dlouho očekávané CD Folk Songs s norskými lidovými baladami a písněmi. O rok později bylo album nominováno na cenu Grammy za “nejlepší komorní provedení“. Nejnovější nahrávka tria Worcester Ladymass získala Cenu německých kritiků.

Trio Mediæval vystupovalo na řadě míst Evropy, na prestižních pódiích jako Oslo Koncerthus, Bozar v Bruselu, londýnská Wigmore Hall a vídeňský Konzerthaus, ale také na festivalu v Hongkongu a v newyorské Carnegie Hall.

Trio spolupracuje s řadou současných skladatelů, z nichž jmenujme Gavina Bryarse, Ivan Moodyho, Oleha Harkavyyho a Andrewa Smithe. Výsledkem spolupráce s Michaelem Gordonem, Julií Wolfe, Davidem Langem a souborem musikFabrik Cologne byla premiéra dosud nejrozsáhlejšího multimediálního projektu souboru Shelter (Úkryt). Představení bylo uvedeno v Kolíně nad Rýnem a poté s velkým úspěchem v Brooklynské hudební akademii. Americká skladatelka Julia Wolfe byla zvukem tria natolik uchvácena, že ansámblu věnovala skladbu s názvem Steel Hammer (Ocelové kladivo). Spolu se souborem Bang on a Can All Stars uvedlo trio skladbu v newyorské Carnegie Hall (listopad 2009) a dále pak v Brugách (2013), Uppsale a v Barbican Centru v Londýně. V dubnu letošního roku dílo vyšlo na CD (Cantaloupe Music).

V nadcházející sezoně čeká pěvkyně vystoupení na festivalu Niedersächsische Musiktage s novým programem zaměřeným na hudbu Islandu ve spolupráci s trumpetistou Arve Henriksenem. Další koncerty zavedou Trio Mediæval na Mezinárodní Festival van Vlaanderen Gent, do Švýcarska na Schlossmediale Werdenberg do Petrohrad. V Brooklynské hudební akademii zazní premiéra skladeb, jež pro trio zkomponovala britská autorka Anna Clyne.

Zpět na Nocturne