Letní slavnosti staré hudby » Koncertní sály » Clam-Gallasův palác

Clam-Gallasův palác

Clam-Gallasův palác

Husova 20, Praha 1

Budova Clam-Gallasova paláce se nachází v Husově ulici na Starém Městě pražském. Palác vznikl podle návrhu architekta Jana Bernarda Fischera z Erlachu, kterého do Prahy v roce 1713 pozval Jan Václav Gallas. Sochařská výzdoba paláce pochází z dílny Matyáše Bernarda Brauna, malířská výzdoba je dílem italského malíře Carlo Carlone. Když v roce 1757 rod Gallasů vymřel po meči, palác připadl synovi Gallasovy sestry Kristiánu Filipovi z Clamu – odtud spojení obou jmen v názvu rodu i honosného paláce.

Clam-Gallasův palác se záhy stal významným centrem kulturního i vědeckého života. Severní křídlo bylo dokonce zvýšeno o jedno patro za účelem vybudování divadelního sálu – z tohoto záměru však nakonec sešlo a prostor byl používán jako seník. Tento fakt však nezabránil tomu, aby se v prostorách paláce konaly plesy i koncerty, které navštěvovaly mj. i známé osobnosti: například Mozart s ženou Konstancií a s Josefinou Duškovou, koncertoval zde i Ludwig van Beethoven. V průběhu 19. století majitelé dům částečně pronajali úřadům a po vzniku první republiky zde byly umístěny kanceláře ministerstva financí, svatební síň a výstavní prostory. Chátrání budovy, které započalo již v meziválečném období, si vyžádalo celkovou rekonstrukci v roce 1978, jejíž prozatím poslední etapa byla ukončena v roce 1994.

V současné době je Clam-Gallasův palác majetkem hlavního města Prahy, v jeho prostorách pravidelně probíhají koncerty, společenské akce, vědecká sympozia a výstavy.

Zpět na Gondoly na Seině