Letní slavnosti staré hudby » O festivalu » Ohlasy v médiích

Ohlasy v médiích

Ohlasy v médiích

Výběr z recenzí

Síní poletoval hlas lehký jako motýl
Lidové noviny, 9. 8. 2017, Helena Havlíková
Tento mezinárodní festival i v osmnáctém roce své existence potvrdil dramaturgickou vynalézavost ve spojení se špičkovou interpretací.

 

Věčné světlo Krále Slunce. V Praze začaly Letní slavnosti staré hudby
Opera PLUS, 12. 7. 2017, Eva Polívková Bublová
V úterý 11. července 2017 byl v kostele svatých Šimona a Judy zahájen již 18. ročník Letních slavností staré hudby. Úvodní slavnostní koncert s názvem Král nebes přinesl velkolepé mezinárodní obsazení a originální program včetně dvou světových novodobých premiér.

 

Hudební toulky salónem Marie Josefy Saské ve Versailles
Opera PLUS, 1. 8. 2017, Karel Veverka
Pořadatelé festivalu Letní slavnosti staré hudby předvedli, že mají posluchačům rozhodně co nabídnout. Neotřelá dramaturgie festivalu ve spojení s vynikajícími umělci dokazují, že tento festival by si rozhodně zasloužil i více pozornosti a prostředků na realizaci dalších zajímavých uměleckých počinů.

 

Letní slavnosti promění Prahu ve Versailles
Lidové noviny, 26. 6. 2017, Helena Havlíková
Collegium Marianum se systematickou prací propracovalo mezi významné evropské soubory tohoto zaměření a Letní slavnosti se staly zárukou hudebních zážitků, navíc v prostředí sálů a architektury, které inspirativně volený program synergicky povyšují.

 

Ambice Brna a Prahy
Časopis Harmonie, 5. 7. 2017, Luboš Stehlík
Praha […] má například unikátní festival předromantické hudby – Letní slavnosti staré hudby. I při kritickém odstupu musím konstatovat, že je to pozoruhodná akce, jaká nemá v dané oblasti v Praze festivalovou konkurenci. […] V podstatě jakýkoli koncert LSSH si vyberete, nebudete zklamáni. Nicméně chce to jediné – otevřenost ducha a určitou připravenost sluchu, protože program festivalu je dalek „turistických koncertů“ s obligátním Vivaldim a Mozartem.

 

Letní slavnosti odhalí taje Benátek
MF DNES, 9. 7. 2016, Věra Drápelová
Každý rok přicházejí s něčím novým a vždy dokážou překvapit. To jsou Letní slavnosti staré hudby…

 

Letní slavnosti staré hudby pořádají zájezd do Benátek, jede se přes zámek v Troji či Španělský sál
Hospodářské noviny, 13. 7. 2016, Frank Kuznik
Letní slavnosti staré hudby se konají posedmnácté. Za tu dobu bezpečně vyvrátily předsudek, že během léta nelze v Praze uspořádat seriózní – tedy jiný než turistický – festival klasické hudby. A též jim vzrostla prestiž: letošní hosté Letních slavností jsou natolik vyhlášení, že by za jejich účast byl vděčný kterýkoliv jiný evropský festival staré hudby.

 

GLOSA: Král tančí, gondoly plují. Začal festival, jenž hýří nápady
www.idnes.cz, 13. 7. 2016, Věra Drápelová
V Praze bývá v létě smutno. Tedy aspoň pro milovníka klasické hudby […] skutečně promyšlenou koncepci nabízí jediná akce, Letní slavnosti staré hudby. […] S programem si každý rok očividně dává velkou práci, hledá nová témata, nové souvislosti i nové výkony.

 

Letní slavnosti opět nalezly skryté skvosty
Lidové noviny, 5. 8. 2016, Helena Havlíková
Letní slavnosti staré hudby začínaly před 17 lety v době, kdy se u nás provádění hudby 18. století a starší v trendu historicky poučené interpretace teprve začínalo etablovat. Nicméně i při „zahušťování“ produkcí tohoto typu […] se festivalové dramaturgii Letních slavností stále daří nacházet a objevovat oblasti, skladatele i kompozice, které u nás zatím vůbec nebo téměř neznáme. A dokáže je kombinovat v neotřelých souvislostech. To vše na vysoké interpretační úrovni. Letní slavnosti staré hudby zaslouží ocenění i díky tomu, že zvou zahraniční soubory a sólisty, díky nimž je možné naše specialisty na starou hudbu zařadit do mezinárodního kontextu stále většího a většího množství interpretů, kteří dokáží v tom obrovském kvantu hudby uložené i zasuté v archivech nalézat neznámé skvosty.

 

Festival drží laťku i bez ohňostrojů a čtveráků
MF DNES, 5. 8. 2016, Věra Drápelová
Festival, který sleduje osobitou dramaturgii zastřešenou určitým tématem, je každoročním osvěžením v myšlenkově jinak vyprahlé letní nabídce klasické hudby v Praze.

 

Vivaldi příliš zlehka
Opera PLUS, 20. 7. 2016, Čeněk Svoboda
Letní slavnosti staré hudby patří mezi etablované festivaly, organizované znalci a špičkovými umělci v oboru autentické interpretace staré hudby. Zvou posluchače na krásná koncertní místa a představují zajímavé dramaturgické koncepce. Doprovodná festivalová brožura splňuje nejvyšší nároky, je řešena vkusně a přináší zajímavé informace.

Bohyně, ženy i divoženky
Lidové noviny, 27. 6. 2015, Helena Havlíková
Tradičně nápaditá a objevná dramaturgie otevírá před posluchači stále nové a nové poklady středověké, renesanční a barokní hudby i s přesahy do současnosti. A dalším, již zavedeným „bonusem“, který dodává tomuto festivalu jedinečnost, je výběr míst konání koncertů tak, aby co nejvěrněji odpovídala prostorám, kde byla díla původně uváděna.

 

Jak se hraje pro krále o múzách a ženách. I pod vlivem úplňku
MF DNES, 22. 7. 2015, Věra Drápelová
Nabídce koncertů klasické hudby v prázdninové Praze každý rok dominují Letní slavnosti staré hudby. Neustále totiž přichází s atraktivními programy a představují zajímavé hudebníky z různých zemí.

Chvála slavností staré hudby
Lidové noviny, 16. 7. 2014, Jana Machalická
Letní slavnosti staré hudby jsou projektem, který svým zaměřením a dramaturgickou nápaditostí opravdu u nás nemá obdoby. Každoročně nezbývá než žasnout nad novými tématy, importem brilantních hudebníků ze všech koutů Evropy i nápaditostí organizátorů, kteří stále nacházejí nové památky, v nichž se dá provozovat hudba.

 

Stará hudba není stará. Festival Letních slavností staré hudby ukázal, jak široké je dnes chápání tohoto žánru
Lidové noviny, 8. 8. 2014, Helena Havlíková
Letní slavnosti staré hudby si za patnáct let vybudovaly a hlavně stále udržují pevné postavení na pražské prázdninové festivalové mapě – řadí se k těm nejprestižnějším u nás. Posluchači vědí, že se na vysokou úroveň mohou spolehnout. O všech sedm koncertů, které se odehrály v citlivě vybraných historických prostorách, byl velký zájem.

 

Kouzla nočních modliteb
Lidové noviny, 23. 7. 2014, Helena Havlíková
Oživit starou hudbu a představit různé možnosti, jak na to. To je cíl mezinárodní festivalu Letních slavností staré hudby.

 

Letní slavnosti se vydávají k oltáři, uvedou i hudbu z korunovace Karla VI.
Art. ihned.cz, 14. 7. 2014, Frank Kuznik
Letní slavnosti staré hudby patří mezi nejvýznamnější tuzemské festivaly a že dbají na vyprofilovanou dramaturgii, která v místech s nepopiratelným historickým významem inscenuje koncerty hudby, jež se zapsala do dějin.

 

Slavnosti staré hudby jsou festivalem hýřícím fantazií
Mladá fronta DNES, 28. 7. 2014, Věra Drápelová
Letní nabídka koncertů klasiky v Praze není zrovna výživná. Uměleckou čest metropole stále zachraňují vlastně jen Letní slavnosti staré hudby. Mohou se jevit jako úzce specializovaná akce, ovšem některé koncerty by možná obstály i na hojně sledovaných multižánrových festivalech.

 

Letní slavnosti se vydávají k oltáři, uvedou i hudbu z korunovace Karla VI.
Art. ihned.cz, 14. 7. 2014, Frank Kuznik
Ačkoliv patnáctý ročník festivalu Letní slavnosti staré hudby začne teprve v pondělí, svým způsobem byl zahájen už v březnu. Tehdy jeho ředitelka Markéta Semerádová obdržela rytířskou hodnost francouzského Řádu umění a literatury. Dostala ji za to, jak svou přehlídkou v Česku systematicky šíří francouzskou barokní hudbu: na pozvání Semerádové už na festivalu vystoupili například věhlasní pěvci Philippe Jaroussky, Claire Lefilliâtrová či Jean-François Novelli.

Hudba z věčného Říma v Praze
Lidové noviny, 23. 7. 2013, Helena Havlíková
[…] Tradičním bonusem, který dodává festivalu jedinečnost, je výběr míst konání koncertů tak, aby co nejvěrněji odpovídala prostorám, kde byla díla při svém vzniku uváděna. Koncerty jsou situovány nejen do kláštera sv. Anežky České, na Novoměstskou radnici či do Trojského zámku. Odehrávají se i v Břevnovském klášteře, Rudolfově galerii nebo ve Španělském sále. […]

 

Letní slavnosti drží špičkovou úroveň
Lidové noviny, 29. 7. 2013, Jindřich Bálek
[…] Letní slavnosti staré hudby opět potvrzují vysokou úroveň své značky. Letos s podtitulem Roma aeterna mapují velký kus hudebních dějin, který byl psánv Římě. Už na zahajovacím koncertu 18. července zazněla v nedostižném provedení souboru Cantus Cölln duchovní oratoria, žánr, jehož jedinečná tradice právě v Římě začíná. […]

 

Letní slavnosti staré hudby: Theatrum sacrum, Cappela Sistina, Spinato intorno al cor
Opera PLUS, 26. 7. 2013, Helena Havlíková
[…] Celkem sedm koncertů s nápaditou dramaturgií, jak je u tohoto festivalu již zavedeným pravidlem, provede posluchače nejen téměř čtyřmi staletími hudby tohoto „věčného města“, ale zasadí klíčové historické momenty i do kontextu vlivu, který měli v Římě působící skladatelé na celou Evropu.
[…]

 

Euskalbarrokensemble v zámku Troja
www.remy-martin.cz, 1. 8. 2013, Rémy Martin
[…] Je fakt, že Letní slavnosti staré hudby jsou snad nejzajímavějším festivalem v našich končinách. Jejich výjimečnost spočívá v žánrovém vymezení a ve výborné dramaturgii. Lidé, brodící se v oblecích vodními toky, to je snad ta nejlepší reklama, jaká se festivalu mohla podařit. […]

 

Vznešená římská slavnost
Opera PLUS, 7. 8. 2013, Helena Havlíková
Celkově si Letní slavnosti staré hudby nadále udržují svá specifika, díky kterým si vytvořily oddané publikum – nápaditou dramaturgii, vytříbenou interpretaci a příhodná místa konání koncertů. A systematická, promyšlená a pečlivá příprava festivalu se zúročuje i zájmem diváků, hlediště byla i letos plná.

Ensemble Unicorn v Novoměstské radnici
Opera PLUS, 3. 8. 2012, Svatava Barančicová

[…] Festival se vyznačuje velmi promyšlenou dramaturgií, k níž patří i obdivuhodná volba sálů, které dané době a hudebnímu stylu odpovídají. A často jsou to místa, v nichž se běžně ani nekoncertuje. V tom je další objevná role festivalu. […]

 

Když stará hudba není jen kýčem pro turisty
Mladá fronta Dnes, 7. 8. 2012, Věra Drápelová

[…] Ostatně jako minulé roky i letos stačil pohled do informacemi doslova nabitého katalogu, aby bylo jasné, že tady stojí na prvním místě snaha o seriózní tvorbu. Organizátoři vytrvale stavějí na nápadité dramaturgii, letos zastřešené mottem Metamorfózy, která opět udělala z každého večera svébytnou událost. […]

 

Staří mistři se za břicha popadají
Hospodářské noviny, 1. 8. 2012, Šárka Mrázová

[…] Program třináctého ročníku Letních slavností s podtitulem Metamorfózy, odkazujícím nejen na neustálou proměnu dějin západní kultury, nezklamal. Festival v porovnání s jinými konkurenčními akcemi hospodaří s ani ne čtyřmilionovým rozpočtem, přesto každoročně upoutá promyšlenou novátorskou dramaturgií. […]

 

Třinácté Letní slavnosti v poločase
Opera PLUS, 29. 7. 2012, Vít Dvořák

[…] z Letních slavností staré hudby se stal fenomén, který je dnes v mnoha aspektech srovnatelný s těmi nejpřednějšími festivaly metropole. […]

Velké divácké burácení i něžné dobové zastavení
Věra Drápelová, MF Dnes, 23. 7. 2011

[…] Letní slavnosti staré hudby opět potvrdily, že budou těžit z chytré a objevné dramaturgie a kvalitních interpretů. […]

 

Feste2
Ivan Matějka, Literární noviny, 11. 8. 2011

[…] Letní slavnosti staré hudby znovu stvrdily své nezastupitelné místo v kulturní nabídce letní metropole. […]

 

V hlavních rolích indiáni z Peru a také cink
Vít Dvořák, Opera PLUS, 5. 8. 2011

[…] Pochválit je třeba zvlášť na naše poměry nebývale vzorně připravený tištěný program ke všem festivalovým koncertům s vynikajícími texty předního amerického muzikologa a odborníka na historickou interpretační praxi Marca Vanscheeuwijcka. […]

Festival, který drží laťku vysoko
Věra Drápelová, MF Dnes, 26. 7. 2010

[…] Nápady, odborný vhled, interpretační kvalitu, ale i diváckou přitažlivost, to vše dokázaly v minulých letech uvést do souladu Letní slavnosti staré hudby. První koncerty jedenáctého ročníku této pražské přehlídky ukázaly, že ani letošní rok nebude výjimkou a laťka zůstane vysoko. […]

 

Stará barokní hudba jako lahůdka na letním pikniku
Petr Veber, Hospodářské noviny, 3. 8. 2010
[…] Jedinečná a nekomerční – taková je dramaturgie Letních slavností staré hudby. Virtuozitou může být i výjimečná prostá muzikalita, umělecká síla spojená s oduševnělostí, bravura snoubící se s jasnou dikcí, umění zdobit melodii, propojené s improvizační lehkostí. Flétnistka Semerádová, dramaturgyně přehlídky, spolu se svým barokním orchestrem Collegium Marianum tyto představy sama naplňuje. […]

 

Festival skončil stejně velkolepě jako začal…
Michaela Freemanová, Harmonie, 09/2010

[…] „Cesta po Evropě“ pobídla diváky k baroknímu baletnímu putování čtyřmi evropskými zeměmi… Stejně jako v minulých ročnících Letních slavností staré hudby odcházeli diváci závěrečného  programu po jeho skončení neradi – a zároveň už i v očekávání toho, co jim v příštím roce nabídne dvanáctý festivalový ročník. […]

Kredit baroka opět vzrostl
Helena Havlíková, Lidové noviny, 13. 8. 2009

[…] Nabité Rudolfinum si produkci vychutnalo jako lahůdku: značku nejvyšší kvality se souboru Le Poeme Harmonique i v tomto komorně laděném pasticciu barokní hudby autorů spjatých s Benátkami podařilo výborně obhájit. […]

 

V Rudolfinu ožily staré Benátky
Věra Drápelová, Mladá fronta Dnes, 13. 8. 2009

[…] Byl to vydařený závěr originálně koncipovaného hudebního festivalu, který v uplynulých týdnech nabídl řadu kvalitních výkonů a dramaturgických nápadů. […]

Molière hraný při svíčkách byl magický
Věra Drápelová, Mladá fronta Dnes, 8. 8. 2008

[…] A bylo se na co dívat i co poslouchat! Dnešní divák vnímal představení jako strhující mluvenou, ba i zpívanou pantomimu, k níž patří nejen přesně stanovená gesta, bíle nalíčené tváře neustále obrácené k publiku (dříve ke králi), ale i práce s hlasem a jeho výrazovými možnostmi. […]

 

Pěvec Jaroussky oslnil Prahu
Petr Veber,  Hospodářské noviny, 20. 8. 2008

[…] Hvězdný francouzský pěvec Philippe Jaroussky byl ozdobou Letních slavností staré hudby. Pražská přehlídka jeho závěrečným koncertem v neděli skončila na vysoké úrovni, která v devátém ročníku potvrdila oprávněnost uměleckých ambicí tohoto sympaticky neokázalého festivalu. […]

Příliš noblesní vášeň trumflo šibalství
Helena Havlíková, Lidové noviny, 10. 8. 2007

[…] Taková stylová vytříbenost jevištního tvaru, radostnost i přesvědčivost herectví jsou u nás k vidění málokdy. Přitom jí bylo dosaženo na prakticky prázdné scéně, jen s truhlou a třemi špacírkami, jednoduchými čelovými maskami a „převleky“ za řadou svící navozujících atmosféru barokního divadla. […]

 

Dáma s hranostajem ožila na jevišti ABC
Dita Hradecká, Lidové noviny, 25. 7. 2007

[…] Téměř dokonalá podoba půvabné hlavní představitelky s dochovaným portrétem, zdařilé kostýmy a dramaturgicky přesně zvolená hudba přispěly k atmosféře večera. […] K nejpůsobivějším momentům patřila závěrečná scéna, kdy se tvář tanečnice „rozplyne“ a promění ve zmíněný Leonardův obraz. […]

Festival skončil stejně velkolepě jako začal…

Zpět na začátek stránky