Commedia dell’arte

Divadelní a taneční podívaná pod širým nebem

Sobota 27. 07. 2019 | 16:00–17:30–19:00

Akce se koná u příležitosti 100. výročí otevření Velvyslanectví Itálie v Praze a 20. výročí MHF Letní slavnosti staré hudby.

Umělci

Enrico Bonavera

Enrico Bonavera je Harlekýnem prestižní scény Piccolo Teatro di Milano – Teatro d’Europa. První zkušenosti v oblasti experimentálního divadla získal během spolupráce s Ferrucciem Solerim a společností Teatro di Ricerca (E. Barba a J. Grotowski) a úspěšnou divadelní kariéru rozvíjí už přes třicet let.

 

V letech 1987 až 1990 a nyní znovu od roku 2000 ztvárňuje Enrico Bonavera role Brighely a Harlekýna v představení Goldoniho slavné komedie Sluha dvou pánů, které v režii Giorgia Strehlera uvádí Piccolo Teatro di Milano. Inscenace byla představena také na turné po celém světě včetně Evropy, Severní Ameriky, Ruska, Jižní Ameriky (Chile, Brazil, Ecuador a Argentina) Severní Afriky (Alžírsko a Egypt) a Asie (Japonsko, Čína, Kazachstán a Gruzie).

 

Jako herec spolupracoval s celou řadou režisérů, jako jsou například Giorgio Strehler, Jacques Lassalle, Maurizio Scaparro, Marco Sciaccaluga, Carlo Battistoni, Carlo Boso a Patrice Kerbrat. V roli režiséra naopak spolupracoval se soubory jako Studium Actoris v norském Fredrikstadu, s divadelním studiem Tang Shu-wing v Hongkongu nebo s divadly Teatrul Excelsior v Bukurešti a La Piccionaia v italské Carraře di Vicenza.

 

Od roku 1990 vyučuje Enrico Bonavera na Scuola del Teatro Stabile v Janově. Od roku 2004 je také pedagogem na Janovské univerzitě, kde působí na Katedře dramatických a múzických umění. Jeho další vzdělávací aktivity zahrnují spolupráci s Národní školou divadelních umění a technologií v Lynonu, Evropskou letní školou v San Miniatu v provincii Pisa, Teatro del Veneto a Centro Maschere v lázních Abano Terme v provincii Padova a na workshopech na univerzitě La Sapienza v Římě na univerzitách v Riu de Janeiru a Oslu.

 

V roce 1996 obdržel Enrico Bonavera cenu za nejlepší herecký výkon ve vedlejší roli na festivalu Borgio Verezzi, kde se představil v inscenaci Goldoniho komedie Benátská dvojčata. V roce 2007 získal ocenění Zlatý harlekýn v Mantově, které před ním obdrželi herci jako Marcel Marceau, Dario Fo, Ferruccio Soleri a Carolyn Carlson.

Chorea Historica

Soubor Chorea Historica se věnuje studiu a interpretaci tance a tanečního projevu starých dob, jeho repertoár zahrnuje tance pozdního středověku, rané i pozdní renesance, baroka i 19. století.

 

Během své téměř dvacetileté existence soubor spolupracoval s řadou ansámblů staré hudby a vytvořil řadu programů a představení, například „Písně a tance před branami renesance“, „Barokní výzvy“, „Vivat Stella!“, „Korzáři a piráti“, „Turcaria“ nebo „Salón český či Kabinet barokních kuriozit“.

 

Soubor vystupuje v České republice i v zahraničí, připravuje „site-specific“ projekty navázané na místo konání a pořádá vzdělávací akce, setkání a workshopy.

Kateřina Klementová

Tanečnice, choreografka a taneční lektorka Kateřina Klementová se od dětství se věnuje výrazovému tanci, od roku 2000 pak intenzivně tanci historickému.

 

Je členkou a choreografkou souboru Chorea Historica. Organizuje a vede taneční semináře a workshopy pro děti, mládež i dospělé v České republice i v zahraničí.

 

V roce 2007 založila českou pobočku italské společnosti pro tanec 19. století La Società di Danza, dlouhodobě spolupracuje s českou společností Jane Austen.

 

Vyučuje Historický tanec na Konzervatoři Hl. m. Prahy.

Anotace

 

Nejen velkými koncerty živ je festival Letní slavnosti staré hudby!

 

Ožije tentokrát také Valdštejnská zahrada v Praze a v ní staré umění commedie dell’arte. Do Prahy totiž dorazí jeho vrcholný vyznavač, herec a italský harlekýn Enrico Bonavera. Jeho pestrý kostým hýří barvami jako fresky zdejší saly terreny, jeho vtip tryská jako fontána a jeho černá škraboška připomíná grottu.

 

V klidu však nezůstanou ani kolem stojící sochy Adriana de Vriese – Venuše, Apollón, Bacchus nebo Neptun. Svým dobovým tancem je roztančí soubor Chorea Historica pod vedením Kateřiny Klementové.

 

Takto stylově – pod letním sluncem – slaví 100. výročí Italské velvyslanectví v Praze a 20. výročí náš festival.

Partneři koncertu

 

Za laskavé podpory Italského velvyslanectví v Praze, Italského kulturního institutu a ve spolupráci se Senátem Parlamentu ČR.

 

Koncert se koná pod záštitou předsedy Senátu Parlamentu ČR pana Jaroslava Kubery.