Večer pro krále

Příběh osudové lásky na motivy
francouzských barokních oper

Hudebně-taneční představení

Úterý 06. 08. 2019 | 19.30 Rudolfinum
Dvořákova síň
Alšovo nábřeží 79/12, Praha 1 - Staré Město

Program

Scény:
Pastorale – Do zbraně! – Bouře – Svár – Cesta do podsvětí – Osudová věštba – Smír

Árie a tance z francouzských barokních oper:

Jean-Philippe Rameau (1683–1764)
Les Indes galantes, Les Fêtes d’Hébé, Hippolyte et Aricie, Dardanus

Jean-Marie Leclair (1697–1764)
Scylla et Glaucus

Michel Pignolet de Montéclair (1667–1737)
Les Fêtes de l’Été

Jean-Joseph C. de Mondonville (1711–1772)
Carnaval du Parnasse, Isbé, Les Fêtes de Paphos

Představení s přestávkou. Předpokládaný konec představení ve 21:45.

Umělci

Alain Blanchot – taneční kostýmy
Vladimír Malý – světelný design

Anotace

Slavnostní zakončení jubilejního 20. ročníku Letních slavností staré hudby bude láskyplným vyznáním francouzské barokní opeře, v níž se snoubí pěvecké umění s uměním tanečním.

 

Večer pro krále vypráví příběh dvou milenců v podání skvostných pěveckých sólistů Katherine Watson a Mathiase Vidala.

 

Protagonisté putují fantaskními krajinami, jejichž obyvatelé – v našem případě dva taneční sólisté Anna Chirescu a Artur Zakirov – svým tancem osud pěvců glosují i ovlivňují.

 

Uslyšíme pastorále, strhne se bouře, zažijeme peklo, ale také výheň i led lásky. Abychom všem těmto dějovým a emočním zvratům uvěřili, musí být skladatelská společnost vskutku vybraná.

 

Jean-Philippe Rameau, Jean-Joseph Cassanéa de Mondonville a Jean-Marie Leclair, kteří všichni komponovali pro krále-labužníka Ludvíka XV., jsou hudebními vypravěči par excellence.

 

Každičké sousto této šťavnaté hudby zvláště připraví Collegium Marianum se svou vedoucí Janou Semerádovou, každičký pohyb vymodeluje věhlasná choreografka Natalie van Parys.

 

Projekt je součástí víceleté programové linie připravované ve spolupráci s prestižním Centrem barokní hudby ve Versailles (Centre de musique baroque de Versailles), na níž se podílí také Francouzský Institut.

 

SYNOPSE

V idylickém prostředí zahrady, jež přímo vybízí ke květomluvě, vyznává krásná dívka city svému milému. Mladík se však rozhodne vyhovět otázkám cti a odejít do války. Následující zuřivá bouře je odrazem dívčina zhrzení a utrpení. Než se mladík vydá do boje, milenci se znovu setkají a jejich rozepře přeroste v otevřený svár. Mladík se ocitá v pekelném žaláři, kde je nucen podstoupit tisícerou smrt, až se zdá, že jeho srdce zatvrdne navěky. Vtom však zazní věštba a předpoví mu lásku a slávu. Ve chvíli, kdy se dívka jakoby probouzí ze strašlivého snu, se milenci znovu shledávají a usmíří se spolu.

Koncertní sál

Soukromý: Rudolfinum

Dvořákova síň
Alšovo nábřeží 79/12, Praha 1 - Staré Město

Zobrazit na mapě

Partneři koncertu

Ve spolupráci s Centre de musique baroque de Versailles a za laskavé podpory Francouzského institutu v Praze a Velvyslanectví Belgie – Zastoupení vlámské vlády v České republice.

 

KOUPIT STUDENTSKÝ SPECIÁL
Vstupenka na koncert za 100Kč! Pro více informací klikněte zde.