CV Stanislav Palúch

Stanislav Palúch

Stanislav PalúchStanislav Palúch (nar. 1977) pochází z Čadce. Hru na housle studoval na konzervatoři v Žilině ve třídě Bohumila Urbana a na Akademii múzických umění v Bratislavě pod vedením  Bohdana Warchala.

Palúchova hudební všestrannost a dlouhodobý zájem o lidovou hudbu a jazz mu otevřela cestu na prestižní jazzové, folklórní i klasické festivaly ve většině Evropských zemí a v USA. Nahrával pro Český a Slovenský rozhlas a pro rakouskou rozhlasovou stanici ÖRF. Jako studiový hráč vystupuje na 40 CD nahrávkách. Stano Palúch je stálým členem několika význačných těles a uskupení, včetně souborů Pacora trio (s Marcelem Comendantem, cimbalom, a Róbertem Raganem, kontrabas), Alfa (s Danielem Buranovským na klavír, Borisem Lenkem na akordeon a Jánem Kriglovským na kontrabas), Acoustic Colours (s kytaristou Michalem Vavrem, baskytaristou Jurajem Griglákem, s Igorem Sabem na bicí a Lubošem Novotným na kytaru), Bass Friends (s Jurajem Griglákem na baskytaru, Peterem Solárikem na bicí a Matúšem Jakabčicem na kytaru), Solamente Naturali Bratislava, Nothing but Swing Trio (s Klaudiem Kováčem na klavír, Róbertem Raganem na kontrabas a Peterem Solárikem na bicí).

Vedle koncertní a nahrávací činnosti se Stano Palúch věnuje kompozici a hudebním aranžmá – je autorem hudby k programu Slovenského folklórního uměleckého souboru a dvěma krátkým filmům. Spolu s Marcelem Comendantem je autorem hudby k dnešnímu představení.

Zpět na Don Quixote

Stanislav Palúch

Stanislav PalúchBorn in Čadca in 1977, Stanislav Palúch studied violin at the Conservatory in Žilina with Bohumil Urban. After graduating from the Academy of Performing Arts in Bratislava where he studied with Bohdan Warchal, he resumed his old passion for folklore and jazz.

Palúch’s versatility has brought him to be an invited artist at prestigious jazz, folklore, and classical music festivals in most European countries and in the USA. He has recorded for the Czech and Slovak Radios, as well as for the Austrian ÖRF. As a studio musician, he is featured on some 40 CDs.  Stano Palúch is a regular member of several eminent ensembles and formations, including the Pacora trio (with Marcel Comendant, cimbalom, and Róbert Ragan, bass), Alfa (with Daniel Buranovský, piano; Boris Lenko, accordion; and Ján Kriglovský, bass), Acoustic Colours (with Michal Vavro, guitar; Juraj Griglák, bass guitar; Igor Sabo, percussion; and Luboš Novotný, guitar), Bass Friends (with Juraj Griglák, bass guitar; Peter Solárik, drums; and Matúš Jakabčic, guitar), Solamente Naturali Bratislava, Nothing but Swing Trio (with Klaudius Kováč, piano; Róbert Ragan, bass; and Peter Solárik, drums).

In addition to his concert and recording activities, Palúch devotes himself to composing and arranging music: he has been commissioned to provide music for performance by the Slovak Folklore Artistic Group, and for two short films. In collaboration with Marcel Comendant, he composed the music for tonight’s performance.

Back to Don Quixote