Letní slavnosti staré hudby » CV » CV 2014 » CV Masumi Nagasawa

CV Masumi Nagasawa

Masumi Nagasawa

Masumi Nagasawa je jednou z mála harfistek hrajících jak na moderní pedálovou harfu, tak na klasicistní pedálovou harfu (historický nástroj z 18. a 19. století), keltskou harfu a kugo, tedy japonskou starověkou harfu. Hru na moderní harfu studovala u Phiy Berghout na konzervatoři v Maastrichtu, hru na historické nástroje potom pod vedením Mary Galassi. Studium absolvovala s vyznamenáním a získala cenu Prix d’Excellence. V roce 1990 obdržela ocenění Muramatsu Grand Prix Japan udělované špičkovým interpretům. Byla hostem řady mezinárodních festivalů a členkou porot řady interpretačních soutěží, včetně prestižní Concours Lily Laskine v Paříži. Její umění je zaznamenáno na nosičích společností EMI Japan, Etcetera a Channel Classics.

Masumi Nagasawa

© Merlijn Doomernik

Masumi Nagasawa uvedla sólové recitály na předních světových pódiích v Amsterodamu, Tokiu, Budapešti, Římě, Praze, Washingtonu, Kodani a Bruselu. Její programy jsou značně různorodé a procházejí neustálou proměnou s tím, jak se dále rozrůstá její repertoár. Jako sólistka vystupovala Masumi Nagasawa s komorním orchestrem Amsterdam Concertgebouw, St. John’s College Choir v Cambridgi a po boku Dame Kiri Te Kanawa Cecilie Bartoli. Z mezinárodních hudebních festivalů, jichž byla hostem, jmenujme Mezinárodní festival komorní hudby Kuhmo, Salcburský festival, Ženevský hudební festival, Mezinárodní hudební festival Akiyoshidai, Ittinger Pfingstkonzerte a Torino Milano Festival Internazionale della Musica. V uplynulých letech se Masumi věnuje zejména hře na klasicistní harfu, jíž také věnovala soubor CD nahrávek s názvem Soirées de Goût. Jedná se o první souhrnnou nahrávku skladeb pro tento historický nástroj.

Jako sólistka na historické harfě vystupovala s Freiburgským barokním orchestrem, soubory Balthasar-Neuman Ensemble, Kammerorchester Basel, Orchestra La Scintilla a Netherlands Bach Society. Vedle koncertní činnosti se věnuje kompozici a úpravám skladeb pro harfu a působí na konzervatoři v Maastrichtu.

Zpět na Milostný struny hlas