Letní slavnosti staré hudby » CV » CV 2014 » CV Fahmi Alqhai

CV Fahmi Alqhai

Fahmi Alqhai

Fahmi Alqhai je dnes považován za jednoho z nejlepších hráčů na violu da gamba své generace a díky osobnímu a bezprostřednímu přístupu k historickému repertoáru za předního interpreta staré hudby.

Narodil se v roce 1976 ve španělské Seville v syrsko-palestinské rodině a prvních jedenáct let života prožil v Sýrii, kde se už v raném věku začal věnovat studiu hudby. Hru na viola da gamba studoval na Konzervatoři Manuela Castilla v Seville u Ventura Rica, později na Schole Cantorum Basiliensis ve Švýcarsku pod vedením Paola Pandolfa a na Conservatorio della Svizzera Italiana ve švýcarském Luganu u Vittoria Ghielmiho. Současně úspěšně dokončil studia stomatologie na Univerzitě v Seville.

Fahmi Alqhai

V roce 1998 zahájil kariéru jako sólista a brzy sklidil uznání posluchačů i kritiky za interpretaci Bachových sonát pro violu da gamba a cembalo (nahrávka s  Albertem Martinez Molinou (Arsis, 2004). V roce 2002 založil společně se sopranistkou Mariví Blasco soubor Accademia del Piacere, jehož je uměleckým vedoucím. S bratrem Ramim Alqhai také založil nahrávací společnost ALQHAI & ALQHAI.

Od útlého věku je vyhledávaným komorním hráčem a členem mezinárodně proslulých souborů staré hudby, například Hesperion XXI (Jordi Savall) a Il Suonar Parlante (Vittorio Ghielmi), a zakládajícím členem souboru More Hispano (Vicente Parilla).

Jako sólista vystupoval Fahmi Alqhai například se Španělským národním orchestrem, Galicijskou filharmonií, Ensemble Vocal de Lausanne (Michael Corboz), Orquesta Barroca de Sevilla a Al Ayre Español. Koncertoval na předních pódiích a festivalech v Europě, Japonsku, USA a Jižní Americe. Věnuje se také současné hudbě a jazzu, například ve spolupráci s Uri Canem.

Umění Fahmiho Alqhai je zaznamenáno na nosičích společností Alia Vox, Glossa, Winter&Winter, Tactus, Arsis, and Enchiriadis. Od roku 2009 je uměleckým ředitelem Festivalu staré hudby v Seville (FeMAS).

Zpět na Barocco y flamenco