Letní slavnosti staré hudby » CV » CV 2015 » CV Tiburtina Ensemble

CV Tiburtina Ensemble

Tiburtina Ensemble

Ženský vokální soubor Tiburtina Ensemble vznikl v roce 2008 z bývalých členek souboru Schola Benedicta. Navazuje tak na jeho tradici a dále se věnuje interpretaci gregoriánského chorálu, středověkého vícehlasu a soudobé hudby. Hlavním interpretačním zájmem souboru je správná deklamace jazyka ve spojení s hudební složkou a vokální technikou na základě znalosti dobové hudební praxe a teorie. Členky souboru se věnují nejen interpretaci středověké a barokní hudby. Na českých a světových pódiích vystupují se soubory, jako jsou Collegium 1704, Collegium Marianum, Musica Florea, Ensemble Inégal, Hofmusici, Doulce Memoire, Mala Punica, Collegium Vocale Gent, Bach Collegium Japan a další.

Tiburtina Ensemble

Za svoji krátkou historii měl soubor možnost vystoupit na předních českých a zahraničních festivalech (např. Letní slavnosti staré hudby Praha, Velikonoční festival Praha, Velikonoční festival duchovní hudby Brno, Svatováclavský hudební festival Ostrava, Lípa Musica, Concentus Moraviae, Uckermärkische Musikwochwen v Německu, Gregorian Meditations Bratislava, Muziekcenter De Bijloke Gent v Belgii, Canto Aperto Sint Truiden Belgie ad.).

V roce 2012 vydal Tiburtina Ensemble svoji první CD nahrávku s názvem „Flos inter Spinas“ (Supraphon), o rok později vyšel u společnosti Animal Music album nový titul „Apokalypsis“, na němž se podílel David Dorůžka se svým jazzovým triem.

Název souboru je inspirován středověkou postavou Sibylly Tiburtiny, či Sibyly Tiburské, jež se stala nejznámější vizionářkou středověku, mimo jiné také proto, že její předpovědi úzce souvisely s křesťanstvím. Paralely mezi pohanskou Sibyllou a křesťanskou prorokyní jsou nasnadě: často jim byl společný urozený původ, kazatelská činnost a cesty, dotazy mocných a zejména schopnost dohlédnout až na konec věků, jež je mužům – jakkoli učeným – navždy odepřena.

Zpět na Sibylla