Dáma s hranostajem

Renesanční podívaná inspirovaná slavným obrazem Leonarda da Vinciho

 

Cracovia Danza – taneční soubor (Polsko)
Romana Agnel – umělecká vedoucí, choreografie
Ars Cantus – hudební soubor (Polsko)
Tomasz Dobrzański – umělecký vedoucí
Paweł Winsczyk – režie
Martine Pichon a Monika Polak-Luścińska – kostýmy
Monika Polak-Luścińska – scéna


Pondělí 23. 7. 2007, 19:30 hod.

Divadlo ABC, Vodičkova 28, Praha 1

 

„Když štěstí přijde, uchop jej pevně za okraj, říkám vám, za ním již nic nehledej.“
(Leonardo da Vinci)

 

Představení Dáma s hranostajem bylo inspirováno slavným Da Vinciho portrétem Cecilie Gallerani, milenky vévody milánského Lodovica Mora. Líčením známého příběhu o Cecilii a Lodovicovi publikum znovu prožilo atmosféru na dvoře vlivného rodu Sforzů. Nejbohatší vladař, uznávaný dobyvatel, patron umění i stavitel, který povolal mistra Leonarda do svých služeb, organizoval pro svou milovanou Cecilii velkolepá představení a jedinečné bály.

 

Náš spektákl se pokusil o rekonstrukci fragmentů baletního představení Il Paradiso, jehož sláva se ve své době šířila celou Evropou, a pro které Da Vinci navrhl kostýmy a scénu. Rekonstrukcí autentických choreografií se ujala Barbara Sparti, která bezesporu patří k vůdčím osobnostem a znalcům dobového tance. Kostýmy, navržené francouzským designérem Martinem Pichonem a Monikou Polak-Luścińskou, byly inspirovány dobovými ikonografiemi.

 

Dáma s hranostajem ožila na jevišti ABC
Dita Hradecká, LIDOVÉ NOVINY, 25.7.2007,

Téměř dokonalá podoba půvabné hlavní představitelky s dochovaným portrétem, zdařilé kostýmy a dramaturgicky přesně zvolená hudba přispěly k atmosféře večera. […] K nejpůsobivějším momentům patřila závěrečná scéna, kdy se tvář tanečnice „rozplyne“ a promění ve zmíněný Leonardův obraz.

 

Marc Niubò, HARMONIE, 2007/09 

[…] charakter celého představení byl píš než právě italský polský (včetně užití tanečních prvků, typických pro polský folklor). Romana Agnel, umělecká vedoucí a choreografka souboru Cracovia Danza ho však spolu s režisérem Pawlem Winsczykem připravila se vzletem i půvabem – jako jednu z každoročních okouzlujících podívaných, které by i v budoucnu měly mít ve festivalovém dění své významné místo.