Hathor consort

Umělec

Hathor Consort, zaměřený na interpretaci renesanční a barokní hudby v různých instrumentálních formacích s violu da gamba, vznikl v roce 2012 z popudu umělecké vedoucí Rominy Lischky. Soubor nese název po egyptské bohyni Hathor, která je spojována s mateřstvím a plodností. Je uctívána jako „Vládkyně západu“ a vítá zemřelé do posmrtného života. Je však také považována za bohyni tance, umění a hudby, za pramáti veškerého života a ztělesnění principu lásky, stejně jako všeho, co se týká srdce.

Hathor Consort má sídlo v belgickém Mechelenu a hudební veřejnosti se představil v roce 2013 na festivalu Network Oude Muziek, s programem „Písně s doprovodem consortu a fantazie Williama Byrda“ nastudovaným ve spolupráci s kontratenoristou Marnixem De Cat. V roce 2012 pracoval soubor na společném komponovaném představení s tanečnicí Femke Gyselinck „Lachrimae – sedm slz Johna Dowlanda“ pro kulturní centrum Bijloke v Gentu. Projekt se setkal s velkým úspěchem a spolupráce s Femke Gyselinck se dále rozvíjela a vyvrcholila ztvárněním hudby soudobého belgického skladatele Annelies Van Parys. Světová premiéra společného pořadu s názvem „Lachrimae“ se konala v květnu 2015 ve slavném Concertgebouw v Bruggách. Následovala představení v rámci Cottier Chamber Project ve skotském Glasgow, na festivalu Trigonale v Rakousku a festivalu De Link v nizozemském Tilburgu.

První CD nahrávka souboru nesla název „Lachrimae of Dowland“ a vznikla s podporou Vlámské vlády. Nahrávka získala také řadu ocenění (např. hodnocení mezinárodní kritiky „IRR Outstanding“, nominaci v žebřícku „Klara’s 10“ nebo čtyři „Ladičky“ – „Diapasons“). Hathor Consort byl hostem celé řady přestižních festivalů a koncertních cyklů, jako jsou Musikfestspiele Potsdam, Festival van Vlaanderen, Varšavská filharmonie, Jeunesse Austria a další.