Molière

Komedie Lékařem proti své vůli
Ojedinělý projekt barokního divadla při svíčkách.

 

La Fabrique à théâtre– divadelní společnost Jean-Denis Monory – režie
Manuel De Grange a Hana Fleková – hudební doprovod
Chantal Rousseau
a Geneviève David – kostýmy
Charlotte Smoos
– scéna
Pascale Deneu
– osvětlení s českými titulky

 

Středa 6. 8. 2008, 19:30 hod.
Státní opera Praha, Wilsonova 4, Praha 1

 

Večer 6. srpna se Státní opera v Praze přenesla do roku 1666, neboť tehdy den byla v Paříži premiérována slavná Molièrova komedie Lékařem proti své vůli. O iluzi návratu do atmosféry barokního divadla se pokusila divadelní společnost La Fabrique à théâtre a režisér Jean Denis Monory. Ovšem francouzské barokní divadlo, to není jen Molièrova básnivá francouzština (samozřejmě s českými titulky) a děj plný zvratů a intrik, ale také propracovaná gestika a choreografie, svit svíček na jevišti, pestrost kostýmů a stále znějící hudba. Výsledkem je pak bohatý, přitom však čistý, od nánosů let oproštěný divadelní tvar, plný sugestivní síly.

 

Letní slavnosti staré hudby
Marc Niubò, Harmonie, 9/2008

Publikum se bavilo od prvního okamžiku, kdy principál souboru a režisér Jean Denis Monory „přečetl“ z prázdné role úvodní pozdravy publiku, až po samotný závěr této známé hry.

 

Molière hraný při svíčkách byl magický
Věra Drápelová, Mladá fronta Dnes, 8. srpna 2008

...A bylo se na co dívat i co poslouchat! Dnešní divák vnímal představení jako strhující mluvenou, ba i zpívanou pantomimu, k níž patří nejen přesně stanovená gesta, bíle nalíčené tváře neustále obrácené k publiku (dříve ke králi), ale i práce s hlasem a jeho výrazovými možnostmi. [...] Jen škoda, že z finančních důvodů pořadatelé nemohli nabídnout další reprízy. Podobné kvalitní projekty by přitom mohly obohatit například letní sezonu ve Stavovském divadle.

 

Marta Jedličková, www.ttg.cz, Ttravel Trade Gazette, 11. 9. 2008

Soubor La Fabrique a théâtre v režii Jeana Denise Monoryho s neuvěřitelnou lehkostí a sugestivní autentičností oživil francouzské barokní divadlo.

 

Molièrova fraška pobavila
Vladimír Říha, Právo, 8. srpna 2008

Zcela vyprodaná pražská Státní opera zažila ve středu "výlet do minulosti" s francouzským souborem La Fabrique à théâtre. [...] V příběhu o falešném lékaři známém i z českých pohádek exceloval Julien Cigana v hlavní roli drvoštěpa Sganarella. Výborným komikem se ukázal být i Bastien Ossard jako Lucas s mnoha aktuálně obohacenými vložkami. [...] devítičlenný soubor odvedl mimořádný výkon, od úvodního, aktuálně připsaného Prologu (samotný režisér Jean-Denis Monory jako Komediant) až po závěr frašky hrané bez přestávky s použitím českých titulků.

 

Teplý dotyk divadla
Magdaléna Platzová, Respekt, 11. srpna 2008

Iluze je tak dokonalá, že když herci při závěrečném aplausu přeskočí rampu se svíčkami a klaní se na forbíně, nejraději bychom je zahnali zpátky.

 

Molière jako šerosvitný barokní obraz
Vladimír Hulec, E15, 18. srpna 2008

Francouzská inscenace působila moderně, s jistou ironií a nadsázkou, a přitom stylově čistě. Jako by na diváka dýchla doba, kdy k divadelnímu humoru stačil přesně podaný herecký znak a chytré slovo. [...] Představení se dalo přirovnat ke křehkému divadelnímu klenotu, šerosvitnému obrazu, který se vynořil z dob středověku.

 

Letní slavnosti staré hudby podeváté
Michaela Freemanová, Hudební rozheldy, 10/08

[...] francouzský soubor si intenzitou svého projevu v několika okamžicích podmanil publikum, které vydrželo sledovat Molièrovu hru bez přestávky téměř dvě hodiny a dlouhotrvajícím potleskem odměnilo jak režiséra, tak herce.