20200723_LSSH_La-rose-de-Paris_PetraHajska_20
Vybíráme z programu

Hudba šlechtických dvorů na programu 22. ročníku festivalu

Kdy se uskuteční 22. ročník festivalu?
Od 20. července do 5. srpna zve během sedmi večerů především na hudbu šlechtických dvorů – od středověku přes renesanci a baroko až po období rokoka.

 

Jaké téma letos přináší festivalový podtitul NOBILITAS?
Při aristokratických dvorech působila celá řada špičkových skladatelů. Festival letos láká do inspirativního světa, jež je neodmyslitelně spjat se vznikem mnoha mimořádných děl i specifických hudebních forem.

 

Které ensembly a umělce na festivalu uslyšíme?
Festival otevře přední německý vokální soubor Calmus Ensemble. Fidulu a středověkou loutnu rozezní italský ansámbl la fonte musica, belgičtí A nocte temporis zavedou posluchače do irských zahrad a hudbu zpoza Pyrenejí představí španělské soubory La Ritirata a Capella de Ministrers.

 

A slavnostní závěrečný večer?
„Pokračujeme ve velmi úspěšné a plodné spolupráci s Centrem pro barokní hudbu ve Versailles. A právě tam, na „královské soaré“, přeneseme festivalové posluchače. Stane se tak prostřednictvím dvou kratších oper, které byly určeny ke koncertnímu provedení v královských komnatách. Vedle novodobé premiéry (po 273 letech) Blamontova díla Le Retour des dieux sur la terre zazní také Les Plaisirs de Versailles Marca-Antoina Charpentiera,“ uvádí umělecká vedoucí souboru a hlavní dramaturgyně festivalu Jana Semerádová.

 

Program je inspirován tzv. komnatovými dny, které se od roku 1682 konaly ve Versailles vždy v pondělí, středu a čtvrtek. Jejich náplní byla dvorská zábava těch nejvyšších kvalit – od bohatých stolů s delikatesami přes rozmanité hry až po hudbu a tanec.

 

Festival nezapomíná ani na mladou generaci profesionálních umělců...
Program festivalu doprovodí také mezinárodní mistrovské interpretační kurzy Akademie Versailles a interpretační semináře se členy souborů Calmus Ensemble a La Ritirata.